Budos mokymai
Theravada (Vyresniųjų mokykla)
Theravada apima mokymus apie priežasties ir padarinio dėsnį (karmą) ir protą nuraminančias meditacijas, leidžiančias sukurti atstumą sudėtingų minčių ir jausmų atžvilgiu. Remiantis šiais mokymais, taip pat vadinamais Mažuoju keliu (snkr.: Hinayana), įgyjamas supratimas, kad mintys ir jausmai nėra asmeniški. Tai suteikia galimybę atlikti naudingus veiksmus ir kaupti teigiamą karmą.
Šie mokymai labiausiai paplitę pietryčių Azijos šalyse: Šrilankoje, Tailande, Kambodžoje ir Mianmare. Dabar Vyresniųjų mokykla (snkr.: Theravada) – geriausias šio tipo budizmo pavyzdys. Mokymų tikslas – išsilaisvinimas iš bet kokios sumaišties.
Mahajana (Didysis kelias)
Mahajanos mokymai patrauklūs tiems žmonėms, kurių svarbiausia gyvenimo motyvacija – būti naudingiems. Tai vadinama Bodhisatvos požiūriu. Didžiojo kelio mokymai ir meditacijos pamažu didina atjautą ir išmintį. Tobulėjimą šiame kelyje pagrindžia išmintis, kad pasaulis yra kaip sapnas. Todėl jį galima keisti mintimis, žodžiais ir veiksmais. Šie mokymai daugiausiai plito per Šiaurės Aziją į Japoniją, Vietnamą, Kiniją, Tibetą ir Korėją. Dėl šios priežasties Didžiojo kelio (snkr.: Mahayana) mokyklos yra vadinamos Šiaurinio budizmo mokyklomis. Jų tikslas – pasiekti ne tik išsilaisvinimą, bet ir visišką nušvitimą visų būtybių labui. Mahajana apima Theravados mokymus.
Vadžrajana (Deimantinis kelias)
Deimantiniu keliu (snkr.: Vajrayana) vadinami Budos mokymai nurodo patį protą. Šie tiesioginiai Budos perduoti mokymai skirti ypatingą pasitikėjimą turintiems žmonėms. Jie supranta, kad gali patirti išorinį tobulumą tik todėl, kad turi tokį pat vidinį tobulumą.
Vadžrajanoje Buda nėra asmuo, jis – veidrodis mūsų pačių protui. Mokymai tiesiogiai nurodo tobulas proto savybes. Jie taip pat dažnai vadinami budistine Tantra. Kai budizmas buvo sunaikintas tėvynėje, šie mokymai išliko Tibete. Vadžrajana apima Theravados ir Mahajanos mokymus.