Jo Šventenybė XVI Karmapa Rangdžungas Rigpė Dordžė (1924–1981) buvo visiškai nušvitęs budizmo meistras.

Jis buvo Karma Kagju linijos vadovas, tačiau jį gerbė ir su juo tardavosi svarbūs kitų linijų lamos. Jį vadino daugeliu jo svarbą parodančių vardų, vienas jų – Jogų karalius.

“Nors XVI Karmapa atrodė ir elgėsi kaip žmogus, jo protas buvo visiškai atviras, be jokių ribų. Jis žinojo viską akimirksniu, net nesusimąstydamas.”
– Lama Džigmė Rinpočė, „Buddhism Today“, nr. 29
XVI Karmapa jaunystėje
XVI Karmapa jaunystėje

XVI Karmapa gimė Rytų Tibete, Dergės provincijoje. Ankstesnysis Karmapa Kakjabas Dordžė (1871–1922) paliko laišką, apibūdindamas kito savo atgimimo aplinkybes. Vadovaudamiesi šiuo laišku, Curpu vienuolyno vadovai sėkmingai surado vaiką ir 1931 m. jis buvo įšventintas į vienuolius novicijus, jam buvo perduoti Karmapos ceremonijų drabužiai ir Juodoji karūna. Curpu vienuolyne Karmapa mokėsi ketverius metus, gilindamas meditacinį Sutrų, Tantros, Mahamudros ir šešių Naropos jogų suvokimą. Dar būdamas vaikas jis rodė nepaprastai gilią nuovoką ir nuolat mokytojams pasakojo apie buvusius įsikūnijimus.

XVI Karmapa Juodosios karūnos ceremonijos metu
XVI Karmapa Juodosios karūnos ceremonijos metu

Būdamas 23-ejų Karmapa gavo galutinius įšventinimus, iniciacijas ir svarbiausių Karma Kagju mokymų paaiškinimus. 1959 m. dėl Tibeto okupacijos Karmapa nusprendė pasitraukti iš savo šalies. Jis suprato, kad dharmos tikslui geriausiai pasitarnaus išsivadavęs nuo vis stipriau smaugiančių komunistinės Kinijos gniaužtų. Lydimas 160 lamų, vienuolių ir pasauliečių, Karmapa paliko Curpu vienuolyną, tradicinę Karmapų būstinę, ir iškeliavo į Butaną. Jo vadovaujamai grupei pavyko išgabenti vertingiausias statulas, relikvijas, thangkas ir knygas, šimtmečius saugotas vienuolyne.

XVI Karmapa Kopenhagoje drauge su Lama Ole ir Hana Nydahl
XVI Karmapa Kopenhagoje drauge su Lama Ole ir Hana Nydahl

Šiaurės Vakarų Indijos Sikimo valstijos vadovas pasiūlė Karmapai įskurti Rumteko vienuolyne, kuris buvo pastatytas IX Karmapos Vangčuko Dordžės (1556–1603) laikais. Karmapa Rumteke ėmė statyti naują vienuolyną – jį dosniais remiant Indijos vyriausybei ir Sikimo vadovui užbaigė per ketverius metus. Naujasis Rumteko vienuolynas tapo oficialia Karmapos būstine už Tibeto ribų ir budizmo studijų, ritualų bei praktikos centru.

Kalu Rinpočė ir Lama Olė Nydahlas per XVI Karmapos laidotuvių ceremoniją
Kalu Rinpočė ir Lama Olė Nydahlas per XVI Karmapos laidotuvių ceremoniją

1974 m. XVI Karmapa vadovavo Karma Kagju lamų grupės vizitui į Vakarus, jis aplankė Europą, JAV ir Kanadą. Tada pirmą kartą vakariečiai turėjo galimybę dalyvauti Juodosios karūnos ceremonijose – jas Karmapa rengė daugeliu progų. Savo pirmųjų vakariečių mokinių Olės ir Hanos Nydahlų pakviestas Karmapa 1974 m. gruodį atvyko į Daniją, Kopenhagą. 1976 m. lapkritį Karmapa apsilankė Niujorke ir leidosi į turą po JAV, o kitais metais šešis mėnesius keliavo po Europą, aplankė Švediją, Daniją, Vokietiją, Olandiją, Prancūziją ir Jungtinę Karalystę.

1980 m. gegužę Karmapa vėl aplankė Vakarus, skaitė paskaitas ir atliko ceremonijas Londone, Niujorke, San Franciske ir Bolderyje, Kolorade. Jo Šventenybė XVI Karmapa mirė 1981 m. lapkričio 5 d. ligoninėje netoli Čikagos.